S provázením jsem začala před osmnácti lety, byla to jen brigáda při vysoké škole a rozhodně jsem tehdy netušila, jak dlouho u toho vydržím.
Když jsem si dělala průzkum mezi 250 Češkami, žijícími v zahraničí, zjistila jsem, že jen třetina z nich má konkrétní představu, co vlastně práce průvodce obnáší. A jen 10% z nich znalo osobně nějakého průvodce v jejich městě. Proto se dnes dozvíte z první ruky pět hlavních důvodů, proč mě průvodcovská práce stále baví a nemůžu bez ní žít!
1. Průvodcovství rozšiřuje obzory
V ideálním světě se stanete průvodcem proto, že se v určitém městě skvěle vyznáte, a tak se tam rozhodnete provázet ostatní. Já ale zastávám názor, že průvodcovství je naopak skvělý způsob, jak neznámé místo detailně poznat a vybudovat si k němu hlubší vztah. Takhle jsem se po dvou letech konečně cítila „jako doma“ ve Frankfurtu nad Mohanem a později i v Kostnici a ve Vídni. Více o mém příběhu zde.
Při přípravě prohlídkové trasy se najednou začnete na všechno dívat úplně jinýma očima a dostanete se pod povrch. Brzy budete na první pohled schopni vyčíst spoustu informací, které by „neprůvodce“ ani nenapadly.
Tyto věci vás budou často napadat úplně podvědomě, bude to taková vaše profesní deformace. A čím více toho budete vědět, tím lépe se pak budete orientovat i ve městech, kde jste nikdy předtím nebyli.
2. Průvodcem kvůli cizím jazykům
Asi vás nepřekvapí, když někdo ovládá cizí jazyky a najde pro ně uplatnění v cestovním ruchu. Ze zkušenosti znám ale i případy, včetně sebe, kdy lidé naopak s průvodcováním začali, aby měli příležitost se v cizím jazyce zdokonalit.
Můj kamarád Petr se rozhodl strávit část letních prázdnin v Londýně na jazykovém kurzu. Vybral si ale velmi levný kurz, a přesto očekával zázraky. Za dva týdny mi zklamaně volal, že úroveň výuky je nevalná, protože mládež z jeho skupiny po nocích flámuje a kvalita kurzu tím trpí. A že se radši vrátí do Prahy, stane se průvodcem jako já a bude mít příležitost procvičit si jazyk mnohem lépe než tam.
A jak řekl, tak udělal. Dneska ho najdete na české ambasádě ve Washingtonu, takže jeho strategie nepochybně zafungovala! Častým opakováním stejných informací a frází totiž získáte jistotu a postupně se můžete „odvázat“ a nabalovat složitější témata a větné konstrukce.
3. Navazování nových kontaktů
Osobně nemám ráda klišé „potkáte spoustu zajímavých lidí“. Nicméně faktem je, že když průvodce využije tuto příležitost k interakci s obecenstvem, často zjistí, že obohacení je na konci oboustranné. Ne na každé exkurzi narazíte na skvělou partu, se kterou navážete celoživotní přátelství. Ale občas se to stane a je to skvělý pocit.
Když jsem se v roce 2013 přestěhovala do Frankfurtu, nikoho jsem tam neznala a město mi připadalo jen jako bezduché kulisy. Co s tím? Začala jsem přes sociální sítě organizovat prohlídky městem v angličtině zdarma, což mi pomohlo nejen poznat to úžasné místo do hloubky, ale zejména najít nové kontakty. Většinou se totiž přihlásili lidé mého věku, kteří se do města také přistěhovali relativně nedávno kvůli práci a toužili být součástí jiného kolektivu, než jen toho pracovního. Navíc mi během prohlídky rozšiřovali obzory vyprávěním, co sami o daných místech věděli.
Podobnou taktiku jsem úspěšně aplikovala na 360 km vzdálenou Kostnici (německy Konstanz), kam jsem se o dva roky později přestěhovala. Jak ve Frankfurtu, tak v Kostnici následoval po skončení prohlídky pokec u kávy nebo piva. To mi neuvěřitelně pomohlo cítit se v těchto městech jako doma, protože jsem pak své účastníky běžně potkávala na ulici.
4. Průvodcovství jako odrazový můstek k další kariéře
Díky rozmanitost téhle práce se snadno dostanete někam úplně jinam. Někdy se stanete majiteli cestovní kanceláře, jindy skončíte jako asistentka ředitele hotelu.
A ani já jsem nebyla výjimka. Jednou jsem zaskakovala za nemocnou kolegyni a doprovázela na folklorní večeři skupinu Brazilců. Ukázalo se, že skupina bude pokračovat z Prahy do Bavorska, kde se nalodí na hotelovou loď a popluje až do Budapešti.
Jejich vedoucí se zmínila, že zrovna potřebují další cruise managery, jako je ona, kteří mluví několika jazyky a mají zkušenosti se skupinami turistů. Tak jsem poslala svůj životopis a moje desetiletá praxe, stejně tak jako čtyři cizí jazyky mi získaly skvělé místo na lodi. O náplni práce cruise manažera na lodi se budete moci dočíst v bezplatném e-booku zde.
Ačkoliv v mém průzkumu pouze 15% respondentek uvedlo, že by to byla zajímavá položka do životopisu, uvědomte si, co všechno se naučíte a můžete využít v dalších odvětvích!
Pro mě je tato kategorie důležitá i proto, že mnoho z výše uvedeného jsem bohatě využila i při výchově svého syna jako single matka. A pokud už děti máte, tak mi věřte, že vám některé situace budou nápadně povědomé!
5. Flexibilní výdělek
Cestovní ruch není úplně odvětví, ve kterém člověk působí pro peníze. Je to naopak jeden z těch oborů, který se musí dělat s vášní a celým srdcem. A přestože se v západní Evropě platy průvodců pohybují v úplně jiných dimenzích než v Česku, neznám nikoho, kdo by díky provázení vyloženě zbohatl.
Co je ale v tomto oboru výhodou, je flexibilita. Za pár hodin dopolední okružky městem si vyděláte tolik, co jiný člověk za osm hodin v kanceláři. A často i víc. Můžete si dobu práce lépe upravit na míru tak, aby nekolidovala s otevírací dobou školky nebo abyste nezameškali přednášku ve škole.
Nicméně, ani ten nejvyšší honorář nebude fungovat jako motivace na věky. Nejdůležitější je, aby se na konci prohlídky dostavil příjemný pocit z dobře odvedené práce!